BİR GİRİŞİMCİNİN ÇOK İYİ BİLMESİ GEREKEN İLK ŞEY : PAZARLAMA SANATI

BİR GİRİŞİMCİNİN ÇOK İYİ BİLMESİ GEREKEN İLK ŞEY : PAZARLAMA SANATI

İşleri kötü giden, açılan kısa bir süre sonra geri kapanan şirketlerin sahipleri veya yöneticileri ile kötü gidişatın sebebini konuştuğunuzda genellikle ekonomik krizlerden, pazarın daralmasından, finansal sıkıntılardan bahsederler. Bu mazeretleri bildim bileli iş dünyasında çok sık duyarım. Bu sebepler sıkıntı yaşayan bazı firmalar için geçerli olabilir fakat benim gözlemlerime göre Firmaların çoğu ekonomik krizlerden değil, pazarlama yönetimini bilmediklerinden sıkıntıya düşüyorlar veya kapanıyorlar.

Pazarlama üretimden önce başlayan, satıştan sonra devam eden bir süreçtir.

Bu nedenle her şey pazarlama ile başlar.

Pazarlama olmadan ne üretim nede satış olur. Bu nedenle iş hayatında olan herkesin öğreneceği ilk şey pazarlamadır.

Birçok firma işini iyi yapmasına; kaliteli ürün veya hizmet üretmesine rağmen sektöründe istediği yere gelememesinin sebebi pazarlama ilkelerini bilmemesidir.

Pazarlamanın gerekliliklerini bilen ve doğru uygulayan girişimciler Kriz dönemlerinde bile işletmelerini büyütürler.

Yaptığı iş ne olursa olsun herkes pazarlama yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalı ve pazarlamanın temel ilkelerini öğrenmelidir.

İş dünyamızdaki yanlışlardan birisi de çoğu girişimcinin pazarlama ile satışı aynı sanmasıdır. Pazarlama sadece ürün veya hizmet satmak değildir.

Pazarlama : Tüketici istek, ihtiyaç ve sorunlarını doğru ve gerçekçi olarak belirledikten sonra; bu istek ve ihtiyaçlara yanıt verecek, sorunları çözecek, doğru mal ve hizmetleri üretmek ve bu ürün veya hizmetleri uygun bir fiyatla ve doğru zamanlama ile doğru yerde ve iyi bir tanıtımla tüketicilere sunmaktır.

Satış ise üretilen ürün veya hizmeti sahada satmaktır.

Görüldüğü üzere pazarlama bir işletmenin hemen hemen tüm faaliyetlerini kapsarken, satış ise pazarlamanın aşamalarından sadece birisidir. Bir girişimcinin olaylara bütünsel bakabilmesi ve doğru kararlar verebilmesi için pazarlama yönetimi mantığını çok iyi anlaması şarttır. Makalemin başında da belirttiğim gibi çoğu girişimci sırf pazarlama mantalitesine hakim olmadığı için başarısız olur.

Firmaların mevcudiyetlerini sürdürebilmeleri müşterilerine bağlıdır çünkü müşterin var ise var olursun, ayakta kalırsın. Müşterin seni başkasına tavsiye ederse büyürsün.

Pazarlama ise firmaların gerek müşteri sayılarını arttırmaları, gerekse satış ve karlılıklarını arttırabilmeleri için iyi bilinmesi ve yönetilmesi gereken kavramdır.  

 

Pazarlama yönetiminin temel amaçlarını 6 başlık altında özetleyebiliriz.

  1. Müşteriler tarafından tercih edilen bir ürün veya hizmet oluşturmak
  2. Farklı müşteri kitlelerine ulaşarak müşteri sayısını arttırmak
  3. Müşteri cirosunu arttırmak
  4. Mevcut müşterilerin bağlılığını arttırmak
  5. Potansiyel müşterileri çekerek satışları arttırmak
  6. Yeni müşteriler yaratarak pazarı büyütmek

Önümüzdeki aylardaki makalelerimizde bu konular üzerinde ayrıntılı olarak duracağız.

 

 

Posted in Blog, Yönetim ve Yöneticilik and tagged , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir