Bir Kitap Okursun Bir Yön Seçersin

“Bir kitap okudum hayatım değişti” diye bir deyim vardır. Bazı yazarlar ve bazı kitaplar insanların hayatında önemli yer tutar. İnsan o yazar gibi düşünür veya o kitap gibi yaşar. Bende bir kitap okudum bir uzmanlık alanı seçtim diyebilirim.
Endüstri mühendisliği yüksek lisansında uzmanlık alan tezim olan “Toplam Kalite yönetimi ve Değişim Mühendisliği” tez çalışmasını yeni bitirmiştim. Yorucu bir çalışmaydı bir daha akademik çalışma yapmaya tövbe etmiştim ki bir gün iş ve yönetim kitaplarını incelerken gözüme Micheal Porter’in “Rekabet Stratejisi” kitabı ilişti. Biraz inceledim derinliği olan bir kitaba benziyordu. Alıp okumaya karar verdim. 495 sayfalık kitabı bitirdiğimde hayatıma yön verecek bir karar vermiştim : “Stratejik Yönetim” konusunda uzmanlaşmak. Yönetim sistemleri konusunda uzmandım ama Porter’ın kitabını okuduktan sonra şu kanaate vardım: Stratejisi olmayan hiç bir yönetim sistemi başarılı olamazdı. Hemen işletme bölümüne yüksek lisans başvurusuna bulundum ve 2 yıl boyunca yüksek lisans tezimi tamamlayana kadar konusu strateji olmayan başka hiçbir kitap ve makale okumadım.
Bir yazar ve bir kitap bana stratejinin önemini kavratmış, bununla da kalmayıp kariyerime yön vermişti.
Hayatta her alanda bir stratejin olmalıydı ve bu stratejiler hatasız olmalıydı; çünkü “Stratejik hata yapanlar canlı sayılmazdı”

Posted in Blog and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir