Dijital Bir Çağa Girdiğimizin Farkındamıyız?

Geçtiğimiz haftanın en önemli haberlerinden bir tanesi WhatsApp’ın Facebook tarafından 19 Milyar Dolara satın alınması idi. Pek çoğumuz bu işin el değiştirme kısmı ile ilgilemiş olsak da. WhatsApp’ın satış değeri bence girişimciler için çok önemli mesajlar ve ayrıntılar içeriyor.
Bu mesajlardan en önemlisi ise artık sanayi malları üretimi çağından dijital içerik üretimi çağına geçiyoruz. Artık binlerce kişinin büyük sanayi firmaları değil, 30-40 kişinin çalıştığı teknoloji firmaları daha değerli ve sadece bu bir başlangıç. İşte size örnekler:

Türkiye’nin en büyük iki holdinginden birisi olan, yüzlerce iştiraki olan ve bünyesinde binlerce kişiyi çalıştıran Sabancı Holdingin piyasa değeri 7,2 Milyar Dolar, WhatsApp 19 Milyar dolarlık değeri ile Sabancı Holdingin yaklaşık 2,5 katı.
Yine WhatsApp’ın değeri Türkiye’nin en büyük rafinerisi aynı zamanda ilk 500 sanayi kuruluşu birincisi ve piyasa değeri 4,4 Milyar Dolar olan Tüpraş’ın piyasa değerinin yaklaşık 4 katı.
Bence her alanda oyunun kurallarını değiştirecek yeni bir çağa girdik. Bu çağın adı dijital çağ. Bu çağda yönetim biliminin, pazarlamanın, işletme ve iktisat biliminin, ticaretin hatta siyasetin kuralları yeniden yazılacak. Bu kurallara uyanlar büyüyecek ve değerlerine değer katacaklar. Bu kurallara uymayanlar ve geleceği öngöremeyenler maalesef önce küçülüp değer kaybedecek sonra da silinip gidecekler.
Şimdi hepimize düşen en önemli görev “her ne iş yapıyorsak bu işi nasıl dijitale taşıyıp, dünyaya yayarız ? ” Sorusunu kendimize sormak olmalıdır.

Posted in Blog and tagged .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir