Kişisel Gelişim Stratejisi İçin Tavsiye

Daha önce sosyoloji konusunda kişisel merakımın olduğunu; bu nedenle ikinci üniversite kapsamında sosyoloji bölümüne kayıt yaptırdığımı belirtmiştim. Bir dönemin sonuna geldik.  Yarın sosyolojiden final sınavı var. Okumayı seven ve fırsat bulduğum her anda okuyan birisi olarak Böyle bir karar verirken amacım okuma alışkanlığımı bir konu üzerine odaklamaktı. Sosyoloji diplomasına ihtiyacım yok. Zaten akademik kariyer hayatımda bana gerekli olan tüm bölümleri okumuş durumdayım. Bu nedenle ders kitaplarını okurken sınava hazırlanma mantığı ile okumadım. Hatta gereksiz bulduğum konuları okumadım bile. Bununla birlikte okuduğum kitaplarda daha önce bilmediğim bazı klasik yazarlarla ve o yazarların yazdığı önemli eserlerle karşılaştım. Yüksek lisans mantığı ile o yazar veya o konu ile ilgili tüm kitapları alarak uzmanlaşmak için derinlemesine çalıştığım konular da oldu.

Şimdi bir dönem boyunca okuduğum ders kitaplarını yarın ki sınav için göz atmak için çıkardığımda bayağı yol kat ettiğimi gördüm. Benim okuma alışkanlığımı disipline etme açısından faydalı olmuş. Sınavlar olmasaydı belki bu kadar kitabı okuyamayacaktım.

Kendini geliştirmek isteyenlere tavsiyem popüler kültür okumaları yerine, kendi ilgi alanınızı bulun ve bu konuda derinleşmek için o bölüme kayıt yaptırıp kendinize bölümü bitirme hedefi koyun. 4 yılda bitirmeyin de 8 yılda bitirin önemli değil. Önemli olan bir dal hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak.

Özellikle gençlere tavsiyem belirli konularda uzmanlaşmaları ve derinleşmeleri. Sadece bir konuda bilgi sahibi olmak sizi meslek sahibi yapabilir ama başarı her konuda belli bir birikime ve kültüre sahip olduğun zaman gelir.

Yani “HER KONUDA BİR ŞEYLERİ BİLİN AMA BİR KONUDA HER ŞEYİ BİLİN.”

Posted in Blog and tagged , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir