YÖNETİCİLİKTE İNSANI YÖNETMEK VE KOORDİNASYON

Geçen makalemizde yöneticilikte iş bölümünden bahsetmiştik. İş bölümünün yapılmasından sonra artık yönetimin koordinasyon kısmı daha önemli hale gelir. Koordinasyon ayrı ayrı güçleri aynı amacı gerçekleştirmek için eş güdümlü hale getirmektir.  Yönetici plandaki aktiviteyi uygulayarak amacına ulaşmak için insanlar ile kaynakları zamana göre koordine etmelidir. İşte burada devreye insanı yönetme kavramı girmektedir.

 Yönetimde başarı her şeyden önce personelin başarılı bir şekilde yönetilmesine bağlıdır. Yönetimde başarının sırrı insanları idare etmesini bilmektir. Çünkü yönetici takımındaki çalışan  personeli etkili ve verimli bir şekilde çalıştırarak sonuca ulaşan ve başarılı olan kişidir.

Yönetim işleri başkaları yolu ile yapmaktır. Bu tanımdan yola çıkacak olursak, yönetim sürecinde bir iş, birde çalışan vardır. Etkili bir yönetici iş merkezlidir. Ama aynı zamanda çalışan ile de ilgili olması gerekir. Yöneticilikte iş ve çalışan iç içe geçmiş birer halka gibidir. Sadece işin yapılmasına, işin bitmesine önem veren, çalışanın memnuniyetini ve motivasyonunu önemsemeyen yönetici başarılı olamaz. Bu nedenle yönetici, verdiği işi yapması için çalışanın karşılaştığı sorunları çözmede yardımcı olacak onlara yol gösterecek ve çalışanlarını motive edecektir.     

 Bir yöneticinin personel yönetimi sırasında aşağıdaki ilkeleri göz önünde bulundurması gerekir.

  1. Doğru Elemanı Bulmak, Doğru Eleman ile Çalışmak

Yönetici işin gerektirdiği uzmanlık vasfına ve tecrübeye sahip elemanlarla çalışmalıdır. İşe alım mülakatları sırasında mümkünse gerek uzmanlığı ile gerekse tecrübesi ile şirketinize bir şey katacak elemanları işe alın. Akraba eş, dost tavsiyesi veya baskısı ile işinizin gerektirdiği sorumlulukları yerine getiremeyecek birisini işe almayın. Çünkü günümüzün hızlı ve acımasız rekabeti karşısında sizi eşiniz veya dostunuz koruyamaz.

  İnsanı yeteneğinden aşağı veya yeteneğinden yukarı bir işte çalıştırmayın.

 Ucuz iş gücünü, pahalı işte; pahalı iş gücünü, ucuz işte çalıştırmayın.

Bu konuda Sokrates’in sözü kulağınıza küpe olsun “Kendisinin layıkıyla yapacağı işten daha basit bir işte çalışan adam işsizdir.”

 

  1. Personelinize Değer Verin ve Bunu Hissettirin

Personelinizin kişiliklerine, görüşlerine ve önerilerine değer verin, personele kendilerinin önemli olduğunu hissettirin. Kararlarınızı alırken personelinizin fikirlerini alın karar alma sürecinden katkısı olan personel kararın uygulanmasından daha gayretli çalışacaktır.

Toplam kalite yönetiminde en önemli temel taşlardan bir tanesi karar alma sürecinde çalışanların katılımını sağlamaktır. Eğer herhangi bir konuda karar alırken çalışanlarınızın görüş ve önerilerine değer vererek onları bu sürecin içerisine çekerseniz hedeflerinize ulaşmak için onları yanınıza almış olursunuz. Eğer kararları siz verip direk olarak onlara tebliğ ederseniz onlara kararları eleştirme ve direnç gösterme hakkı verirsiniz. Ben bu durumu eğitimlerimde şöyle açıklıyorum: Eğer ki siz çadırın içindeyseniz ve çalışanlar dışarıda ise onlar hep çadırın içinde ne var diye çadırın içini gözetleyeceklerdir. Oysa çalışanları çadırın içine alırsanız bu durum da çadırı dış etkenlere karşı korumak için dışarıyı gözetleyeceklerdir.

Posted in Blog, Yönetim ve Yöneticilik and tagged , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir