YÖNETİCİLİKTE DOĞRU KARAR VERME İLKELERİ

  1. Bilgili Olmadığınız Alanda Karar Vermeyin

Yöneticiler bir konuda karar verirken mutlaka o konu ile ilgili bilgi sahibi olmaları veya bilgi toplamaları gerekmektedir. Karar vereceğiniz konu ile ilgili elinizde ne kadar çok bilgi, veri varsa o kadar sağlıklı ve doğru karar verirsiniz.

  1. Mantıklı Kararlar Verin

Yöneticinin karar verirken akla uygun davranması gerekir. Karar verirken duygusal davranmak, fazla heyecanlı veya ütopik düşünmek yöneticinin yanlış karar vermesine neden olabilir. Yönetici kendi arzu ve isteklerine göre değil, gerçeklere göre karar vermelidir. İş hayatının dalgalı kriz dönemlerinde mantıklı karar almak çok daha önemli hale gelir. Kriz yönetimi çerçevesinde bir yönetici şirketin geleceği açısından radikal, sert kararlar alabilir.

Kritik kararlar söz konusu olduğunda ön yargılarınızı, hislerinizi ve eğilimlerinizi unutun. Özellikle personel, müşteri veya disiplin ile ilgili kararlar verirken asla duygusal olmayın. Kararınızı verin uygulamayı 1 veya 2 gün sonrasına bırakın.

  1. Hızlı Karar Verin

İçinde bulunduğumuz çağ hız çağı olduğu için yöneticilerin önüne çok kısa sürede büyük fırsatlar çıkabilir. Eğer yöneticiler bu fırsatları değerlendiremez ve hızlı davranmaz ise bu fırsatları kaçırabilirler ve bir daha asla yakalamayabilirler. Zira günümüzde artık büyük balık küçük balığı yemiyor, hızlı balık yavaş balığı yiyor.

  1. Kendi İşinizin Kararını Kendiniz Verin

Yönetimle ilgili kararları kendiniz vermez iseniz bu işi sizin yerinize başkaları yapacaktır. Bunlar astlarınız veya üstlerinizdir. Bu durum bir yöneticinin etkililiğini ve güvenirliğini sarsar. Bu nedenle kendinizle ve kendi işinizle ilgili mutlaka siz karar verin. En etkili ve karizmatik yöneticiler, kararlarını kendinden emin olarak kolayca ve zamanında veren yöneticilerdir.

  1. Karar Vermede Demokratik Olmak

Çağdaş yönetici herhangi bir karar alırken demokratik davranan, herkesin görüşünü alan, istişareye açık yöneticidir. İstişare edilen herkesin görüşünün alındığı kararlarda hem hata payı az olur hem de sorumluluk paylaşılmış olur. Aynı şekilde beraberce alınan kararlarda uygulama çok daha kolay olacaktır. Etkin bir yönetici karar alırken astlarının ve üstlerinin fikrini alır. Fakat yine de son sözü kendi söyler. Karar almak zor bir iştir çünkü bütün kararların ve sonuçlarının kimileri açısından can sıkıcı yan etkileri olacaktır. Kararlar her zaman herkesi memnun etmez. Eğer herkes memnun olsun derseniz hiç karar veremezsiniz. Karar vermek daima fedakârlık, mahrumiyet ve sıkıntı getirir.

Yöneticilerin yukarıda belirttiğim ilkelere göre kararlarını verdikten sonra yapacakları en önemli iş alınan kararları uygulamak ve amaçlarına ulaşmak için tüm güçlerini ortaya koymak olacaktır. Hiçbir şey sizi kararınızdan alıkoymamalıdır. Zira uygulanmayan kararlar karar değildirler. İşletmelerde en büyük sorunlardan bir tanesi sık sık kararların alınması fakat bu kararların bir türlü uygulamaya konulmamasıdır. Bu tür davranışlar çalışanların kararlara olan inandırıcılığını azaltır ve çalışanlar nasıl olsa kararlara uyulmuyor ve alınan kararlar takip edilmiyor diye daha sonraki alınan kararları uygulamazlar.

Posted in Blog, Yönetim ve Yöneticilik and tagged , , , , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir