YÖNETİCİLİKTE İŞ BÖLÜMÜ YAPMAK

 

Yönetici olarak takımınızı oluşturduktan sonra yapmanız gereken takımınızdaki birimlere iş bölümü yapmaktır. İş bölümü belli bir görevi yerine getirmek için ekiplerin oluşturulması ve bu ekiplerin fonksiyonel bir yöneticiye bağlanmasıdır.

            İş bölümü yaparken dikkat edeceğiniz en önemli şey, iş bölümünün adil olarak ve kişilerin uzmanlığına göre yapılmasıdır. Personele aşırı iş yığılmasından ve uzmanı olmadığı, yapamayacağı veya bilgi eksikliğinden dolayı tam anlamında yapamayacağı işlerin verilmesinden kaçınılmalıdır.

Mevcut insan kaynağınızda iş bölümü yaparken çalışanlarınızın güçlü yönlerini kullanmaya yönelik bir görev dağılımı yapmak gerekir. Her insanın güçlü ve zayıf yönleri vardır. Başarılı yönetici çalışanlarını güçlü yönlerini kullanabileceği görevlere yerleştirerek gücü üretken kılar.

Yönetici olarak bizler çalışanı etkin olduğu, gücünü kullanacağı bir mevkiye veya göreve atamazsak o gücü atıl bırakmış ve üretime kazandırmamış oluruz. Etkin yönetici çalışanlarının zayıf yönlerini geliştirmek yerine o çalışanın güçlü yönlerinden yararlanabileceği bir yapı kurar.

            Planın etkin olarak uygulanması için takıma iş bölümü yapıldıktan sonra personelin yetki ve sorumluluklarının net olarak belirlenmesi gerekir. Çünkü personel kendisine verilen işi yaparken bir takım kararlar vermek ve inisiyatif kullanmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle iyi bir yönetici takımındaki personellere belirli sınırlar içinde hareket serbestliği tanımalıdır. Aksi takdirde yetkileri konusunda net bir fikre sahip olmayan personeller ya siz kendilerini durdurana kadar yanlışlar yapacaklar ya da her kararı size bırakarak çalışmanızı sık sık kesintiye uğratacaklardır. Yöneticinin organize etmede takımı oluşturma, iş bölümü yapma ve bu işleri gerçekleştirmek için personele yetki ve sorumluluk vermesinden sonra yapması gereken şey, personelin işi yapması için gerekli olan makine, malzeme, zaman para vb. kaynakları sağlamak olmalıdır. Belli bir işi yapmak için gerekli kaynağa sahip olmayan çalışanın zamanla motivasyonunu düşürecektir.  Bu nedenle personelin verimsiz çalışmasına neden olan çalışma şartlarının iyileştirilmesi bir yöneticinin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesidir.

Yönetici; personelin planlanan işi en iyi şekilde yapması için gerekli olan bilgisayar, yazılım, eğitim gereksinimlerini karşılamalıdır. Aynı şekilde çalışanların işlerini tam olarak yapmasını sağlayacak zaman sağlanmalıdır. Aynı anda birkaç işi yapmak zorunda olan bir çalışan mutlak suretle elindeki işlerden bir veya bir kaçını eksik veya hatalı yapacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki mükemmel bir iş ancak mükemmel bir odaklanma ile sağlanır. Bu nedenle çalışanlarınıza işlerini yapmaları için gerekli zamanı tanıyın ve yaptığı işlere odaklanmalarını sağlayın. 

Posted in Blog, Yönetim ve Yöneticilik and tagged , , , .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir